Teltonika RUT281 er et robust trådløst mobilmodem, der sikrer pålidelig forbindelse i forskellige miljøer. Det er designet til at understøtte op til 50 samtidige forbindelser og er udstyret med et eksternt, aftageligt antennesystem med tre antenner, der sikrer et stærkt og stabilt signal. Med driftstemperaturer fra -40 °C til 65 °C og en luftfugtighed på 10 % til 90 % (ikke-kondenserende) er denne enhed velegnet til både indendørs og udendørs installationer, hvilket gør den ideel til forskellige anvendelser.
Varenummer 1003969584
Model RUT281000000
Producent Teltonika
EAN 4779051845521
Vægt kg
| Produktbeskrivelse | Teltonika RUT281 - trådløs router - WWAN - Wi-Fi - 2G, 3G, 4G - DIN monterbar på skinne, overflademonterbar, væg-monterbar |
| Enhedstype | Trådløs router - trådløs mobilmodem - 1-port switch (integreret) |
| Pakningstype | DIN monterbar på skinne, overflademonterbar, væg-monterbar |
| Mobilprotokol | 4G LTE |
| Generation | 2G, 3G, 4G |
| Mobilbånd | LTE B1, LTE B2, LTE B3, LTE B4, LTE B5, LTE B7, LTE B8, LTE B9, LTE B12, LTE B13, LTE B14, LTE B19, LTE B20, LTE B25, LTE B26, LTE B28 |
| Antal WAN porte | 1 |
| Dataforbindelsesprotokol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Ethernet, Fast Ethernet |
| Frekvensbånd | 2,4 GHz |
| Kapacitet | Samtidige tilslutninger: 50 |
| Netværks/overføselsprotokol | TCP, UDP, IPv4, IPv6, DNS, NTP, SFTP, FTP, SMTP, ARP, PPPoE, DHCP |
| Routingprotokol | Statisk IP routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, NHRP, police-baseret routing (PBR), EIGRP, VRRP, VXLAN |
| Platform | ThingWorx, Cumulocity, AWS IoT Core, Azure IoT Hub |
| Protokol til fjernadministration | ICMP, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, Telnet, SMPP, CLI, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, TR-069, JSON-RPC |
| VoIP-protokoller | SIP, H.323 |
| Egenskaber | PPP, WOL, eSIM support, kompakt, QoS, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), brotilstand, 3GPP Release 10, 802.1x autentificering, Tilgangspunkt, drift, tillad/bloker-liste, auto APN, båndadministration, forbindelsesovervågning, DHCP videresendelse, DHCP server, DNS over HTTPS, e-mail underretning, ESSID stealth tilstand, firewall status side, hotspot captive portal, aktivitet, MAC filtering, fler-PDN, netværksbackup, SIM PIN-administration, SIM skift, SQM, SMS alarmer, SSHFS support, stationsdriftstilstand, trafikadministration, TravelMate, USSD support, trådløs QR-kodegenerator, OpenVPN-klient, OpenVPN server, GRE tunneling, DMVPN, SSTP-klient instanssupport, WireGuard, ZeroTier VPN-klient support, Tinc-kryptering, DLMS support, FOTA, firmware kan opgraderes, passiv PoE-understøttet, nulstillingsknap, SNMP fælde, aluminiumskabinet, Teltonika RMS, NAT64 understøttelse, Stealth Mode, MQTT-support, WMM support, IPSec NAT-T, VLAN-understøttet |
| Overensstemmelsesstandarder | UPnP, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11s, IEEE 802.11v, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11w, IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Effekt | DC 9 - 30 V |
| Dimensioner (B x D x H) | 8.3 cm x 7.4 cm x 2.5 cm |
| Vægt | 130 g |
| Lokalisering | Global (excluding Belarus, Iran, Russia) |
| Producentgaranti | 2 års garanti |
| Generelt | |
|---|---|
| Autentificeringsmetode | X.509 certifikater, TACACS+, RADIUS, Radio Service Set ID (SSID) |
| Dataforbindelsesprotokol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, Ethernet, Fast Ethernet |
| Egenskaber | PPP, WOL, eSIM support, kompakt, QoS, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), brotilstand, 3GPP Release 10, 802.1x autentificering, Tilgangspunkt, drift, tillad/bloker-liste, auto APN, båndadministration, forbindelsesovervågning, DHCP videresendelse, DHCP server, DNS over HTTPS, e-mail underretning, ESSID stealth tilstand, firewall status side, hotspot captive portal, aktivitet, MAC filtering, fler-PDN, netværksbackup, SIM PIN-administration, SIM skift, SQM, SMS alarmer, SSHFS support, stationsdriftstilst |
| Enhedstype | Trådløs router - 1-port switch (integreret) |
| Flashhukommelse | 32 MB |
| Forbindelsesteknologi | Kablet, trådløs |
| Frekvensbånd | 2,4 GHz |
| Kapacitet | Samtidige tilslutninger: 50 |
| Krypterings algoritme | SSL, TLS, AES-CCMP, EAP-TLS, OWE, PEAP, PKCS#12, TKIP, WPA2-Enterprise, WPA2-PSK, WPA3-EAP, WPA3-SAE, WPA-EAP, WPA-PSK, 128-bit AES-CBC, 192-bit AES-CBC, 256-bit AES-CBC, DES, RC2, DESX, CAST5, IKEv1, IKEv2 |
| Netværks/overføselsprotokol | TCP, UDP, IPv4, IPv6, DNS, NTP, SFTP, FTP, SMTP, ARP, PPPoE, DHCP |
| Overensstemmelsesstandarder | UPnP, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11s, IEEE 802.11v, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11w, IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IP30, UKCA, EAC, UCRF, FCC, ISED, RCM, CB, EN 55032:2015+A11:2020+A1:2020, EN 55035: 2017+A11:2020, EN IEC 61000-3-2:2019+A1:2021+A2:2024, EN 301 489-1 V2.2.3, EN 301 489-19 V2.2.1, EN 301 489-52 V1.2.1, AS/NZS CISPR 32:2015+A1:2020, FCC 47 CFR Part 15 Subpart B, ICES-003:2020 Issue 7, EN 61000-4-2:2009, EN IEC 61000-4-3:2020, EN 61000-4-4:2 |
| Pakningstype | DIN monterbar på skinne, overflademonterbar, væg-monterbar |
| Processor | 1 x MediaTek MIPS 24Kec 580 MHz |
| Protokol til fjernadministration | ICMP, HTTP, HTTPS, SSH, SSH-2, Telnet, SMPP, CLI, SNMP 1, SNMP 2, SNMP 3, TR-069, JSON-RPC |
| RAM | 128 MB DDR2 SDRAM |
| Routingprotokol | Statisk IP routing, BGP, OSPFv2, RIP-1, RIP-2, NHRP, police-baseret routing (PBR), EIGRP, VRRP, VXLAN |
| Statusindikatorer | Forbindelsesstatus, signalstyrke, LAN, strøm |
| Kommunikationer | |
| Generation | 2G, 3G, 4G |
| Maks. overførselshastighed | 150 Mbps |
| Mobilbånd | LTE B1, LTE B2, LTE B3, LTE B4, LTE B5, LTE B7, LTE B8, LTE B9, LTE B12, LTE B13, LTE B14, LTE B19, LTE B20, LTE B25, LTE B26, LTE B28 |
| Mobilprotokol | 4G LTE |
| Type | Trådløs mobilmodem |
| IP-telefoni | |
| VoIP-protokoller | SIP, H.323 |
| Internet of Things (IoT) | |
| Internet of Things (IoT) kompatibel | Ja |
| Platform | ThingWorx, Cumulocity, AWS IoT Core, Azure IoT Hub |
| Ekspansion / Konnektivitet | |
| Ekspansionsåbninger | 1 (total) / 1 (fri) x Mini-SIM |
| Interface | LAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 | WAN: 1 x 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 | Antenne: 2 x SMA - LTE | Antenne: 1 x RP-SMA - Wi-Fi | 1 x DI - 4 pin stikforbindelse | 1 x DO - 4 pin stikforbindelse |
| Antenne | |
| Antal antenner | 3 |
| Antenne | Aftagelig eksternt |
| Effekt | |
| Nødvendig spænding | DC 9 - 30 V |
| Strømenhed | Ekstern strømforsyning - 9 watt |
| Diverse | |
| Lokalisering | Global (excluding Belarus, Iran, Russia) |
| Medfølgende ledninger | 1 x netværkskabel - 1.5 m |
| Udstyr inkluderet | 2 x LTE-antenner, WiFi-antenne, SIM-kortadaptersæt, strømadapter (EU) |
| Programmer / Systemkrav | |
| Med OS | RutOS |
| Mål og vægt | |
| Bredde | 8.3 cm |
| Dybde | 7.4 cm |
| Højde | 2.5 cm |
| Vægt | 130 g |
| Producentgaranti | |
| Service & Support | Begrænset garanti - 2 år |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 65 °C |
| Min. driftstemperatur | -40 °C |
RUT281 understøtter trådløs mobilmodemforbindelse med en maksimal overførselshastighed på 150 Mbps, hvilket sikrer pålidelig og hurtig internetadgang til forskellige applikationer.
Enheden er udstyret med flere krypteringsprotokoller, såsom TLS, WPA3 og AES, og tilbyder dermed et sikkert netværksmiljø, der er afgørende for beskyttelsen af følsomme data.
Denne router kan installeres i forskellige konfigurationer, herunder DIN-skinne, overflademontering eller vægmontering, hvilket giver fleksibilitet til forskellige miljøer.
Med et driftstemperaturområde på -40 °C til 65 °C og en fugtighedstolerance på 10 % til 90 % er RUT281 konstrueret til at fungere pålideligt under udfordrende forhold.
Den indeholder funktioner såsom DHCP-server, belastningsfordeling og VPN-understøttelse, hvilket forbedrer dens funktionalitet i forskellige netværksscenarier.