HP EliteBook 8 G1i Notebook Next Gen AI kombinerer avanceret design og teknologi for at øge produktiviteten og effektiviteten. Med funktioner som Intel AI Boost neurale processor og et multi-touch clickpad giver denne bærbare computer en intuitiv brugeroplevelse. Den omgivende lyssensor justerer automatisk skærmens lysstyrke for optimal synlighed, mens den termiske sensor sikrer ensartet ydeevne, selv ved længerevarende brug.
Varenummer 1003967390
Model D84XYET#ABD
Producent
Hewlett-Packard
Gå til producentens hjemmeside
EAN 0821844416143
Vægt 1.46 kg
| Produktbeskrivelse | HP EliteBook 8 G1i Notebook Next Gen AI - AI PC, Copilot+ PC - 14" - Intel Core Ultra 5 - 226V - 16 GB RAM - 512 GB SSD - tysk |
| Produkttype | Notebook - AI PC, Copilot+ PC - 174° hængselsdesign |
| Operativsystem | Win 11 Pro - Engelsk/Tysk |
| Processor | Intel Core Ultra 5 (Serie 2) - 226V op til 4.5 GHz / 8 MB Cache |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost - op til 40 TOPS |
| Hukommelse | 16 GB LPDDR5X SDRAM (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Lagring | 512 GB SSD - NVMe |
| Billedskærm | 14" WLED 1920 x 1200 / WUXGA @ 60 Hz |
| Grafik | Intel Arc Graphics 130V - op til 53 TOPS |
| Input-enhed | ClickPad |
| Tastatur | Tysk |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
| Integreret webcam | Ja |
| Netværk | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Batteri | 3-cellet |
| Egenskaber | Lyssensor for omgivelser, gangsensor, HP Tamper Lock, farvesensor, termisk sensor |
| Sikkerhed | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeraftrykslæser |
| Farve | Gletsjersølv |
| Dimensioner (B x D x H) | 31.56 cm x 22.2 cm x 1.55 cm |
| Vægt | 1.46 kg |
| Lokalisering | Sprog: Tysk / region: Tyskland |
| Fabrikant Sælger Program | HP Smart Buy |
| Miljømæssige standarder | ENERGY STAR kvalificeret |
| Bundled Services | HP 3 års Offsite Support til Notebooks |
| Generelt | |
|---|---|
| AI Niveau | AI PC, Copilot+ PC |
| Operativsystem | Windows 11 Pro - Engelsk/Tysk |
| Produkttype | Notebook - 174° hængselsdesign |
| Processor / Chipset | |
| Antal kerner | 8-core |
| Cache | L3 - 8 MB |
| CPU | Intel Core Ultra 5 (Serie 2) 226V |
| Effektive Kerner | 4 |
| Funktioner | Intel Turbo Boost Technology 2.0, Intel Smart Cache, 8 Threads |
| Max Turbo Speed | 4.5 GHz |
| Ydeevnekerner | 4 |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| AI datatype understøttelse på NPU | INT8 |
| AI softwarerammer understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, WindowsML, ONNX RT, WebNN |
| Neural Processor Unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU-ydeevne Op Til (TOPS) | 40 TOPS |
| Sparsitet Understøttelse | Ja |
| Total processorpræstation op til (TOPS) | 97 TOPS |
| Understøttelse af Windows Studio Effekter | Ja |
| Hukommelse | |
| Hastighed | 8533 MT/s |
| RAM | 16 GB (medfulgt hukommelse er loddet) |
| Teknologi | LPDDR5X SDRAM |
| Vurderet hastighed | 8533 MT/s |
| Lagring | |
| Hovedlager | 512 GB SSD PCIe - NVM Express (NVMe) |
| Billedskærm | |
| Billedformatforhold | 16:10 |
| Billedklarhed | 400 cd/m² |
| Egenskaber | Blændfri, 88 % skærm til krop-forhold, Low Power, HP Eye Ease, WUXGA ultrabred synsvinkel (UWVA) |
| Farvespektrum | 100% sRGB |
| LCD Backlight Teknologi | WLED bagbelysning |
| Opløsning | 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Tastaturnavn | HP Premium |
| Type | 14" - IPS |
| V-sync hastighed ved maks. opløsning | 60 Hz |
| Widescreen | Ja |
| Audio & Video | |
| Audiofunktioner | Output: Poly Studio, disktrete forstærkere |
| Codec | Realtek ALC3315 |
| Grafik-processor | Intel Arc Graphics 130V - op til 53 TOPS |
| Kamera | Ja |
| Kameraegenskaber | IR-kamera, AI-kamera, kameralukker |
| Lyd | Dobbelte stereohøjttalere, dobbelt array-mikrofon |
| Opløsning | 5 Megapixel |
| Input | |
| Egenskaber | Multi-touch clickpad, gestikulationsfunktion, Copilot-tast, spildresistent |
| Tastatur layout | Tysk |
| Tastaturbagbelysning | Ja |
| Type | Tastatur, ClickPad |
| Kommunikationer | |
| Bluetooth-klasse | Klasse 2 |
| Egenskaber | Dobbelt strøm (2x2), Wake-on-LAN (WOL) |
| Overensstemmelsesstandarder | IEEE 802.11d, IEEE 802.11e, IEEE 802.11h, IEEE 802.11i, IEEE 802.11k, IEEE 802.11r, IEEE 802.11v, WiFi-certificeret |
| Trådløs | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Trådløs controller | Intel WI-FI 7 BE201 |
| Batteri | |
| Kapacitet | 62 Wh |
| Teknologi | 3-cellet Litium-polymer |
| AC-adapter | |
| Input | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Output | 65 watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
| Tilslutninger & Udvidelse | |
| Interfacedetaljer | 2 x USB4 (supports Thunderbolt 4, DisplayPort 2.1 Alt Mode) (Power Delivery, Sleep & Charge) | USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4 Alt Mode) (Power Delivery, Sleep & Charge) | USB 3.2 Gen 1 (strømdrevet) | HDMI | Kombostik til hovedtelefon/mikrofon |
| Programmer | |
| Med software | HP Support Assistant, HP Power Manager, HP Hotkey Support, HP Secure Erase, HP Client Catalog (gratis download), HP Image Assistant (gratis download), HP MAC Address Manager, HP Notifications, HP Connection Optimizer, HP Sure Click, HP Sure Run, HP Sure Recover, HP Privacy Settings, HP Cloud Recovery, HP Sure Sense, HP Sure Admin, HP Client Management Script Library (gratis download), HP BIOSphere Gen6, HP Wake on WLAN, myHP, HSA Fusion for Commercial, HSA Telemetry for Commercial, Absolute Pers |
| Diverse | |
| Egenskaber | HP Automatic Drive Lock, HP DriveLock, HP Fast Charge, BIOS Update via Network, MIL-STD-810H testet, Secured-kerne PC-aktiveret |
| Fabrikant Sælger Program | HP Smart Buy |
| Farve | Gletsjersølv |
| Integrerede funktioner | Lyssensor for omgivelser, gangsensor, HP Tamper Lock, farvesensor, termisk sensor |
| Lokalisering | Sprog: Tysk / region: Tyskland |
| Overensstemmelsesstandarder | BSMI, FIPS 140-2 Niveau 2, FCC, RoHS, KCC, CISPR, ICES, Common Criteria EAL4+, KC, NCC, lav halogen, KES, UL/CSA 62368-1, Low Blue Light-certificeret (LBL), Ukraine NSoC, EAEU Compliance, Saudi Arabian Compliance, UL GS-mærke, SRRC, Ukraine TEC, GS, CSA, UL 62368-1, VCCI |
| Sikkerhed | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingeraftrykslæser |
| Sikkerhedsåbningstype | Kensington nano sikkerhedsåbning |
| Tyveri/Indtrængningsbeskyttelse | Sikkerhedslåseåbning (kabellåse solgt separat), chassisintrængelsessensor |
| Udstyr inkluderet | HP 65 W USB-C AC Adapter |
| Mål og vægt | |
| Dimensioner (B x D x H) | 31.56 cm x 22.2 cm x 1.55 cm |
| Vægt | 1.46 kg |
| Bæredygtighedsoplysninger | |
| ENERGY STAR-certificeret | Ja |
| Producentgaranti | |
| Pakket service | HP 3 års Offsite Support til Notebooks |
| Miljømæssige parametre | |
| Fugtighedsgrad ved brug | 10 - 90 % (ikke-kondenserende) |
| Maks. driftstemperatur | 35 °C |
| Min. driftstemperatur | 0 °C |
| Modstandsdygtighed over for stød (non-operativ) | 240 g @ 2 ms halv-sinus |
| Modstandsdygtighed over for stød (operativ) | 40 g @ 2 ms halv-sinus |
| Vibration tolerance (non-operativ) | 3.5 g @ RMS (random) |
| Vibration tolerance (operativ) | 1.043 g @ RMS (random) |
Har dobbelte stereohøjttalere og separate forstærkere, der leverer klar og skarp lyd til videosamtaler og medieafspilning.
Indeholder sensorer såsom en lyssensor og en termisk sensor, der optimerer ydeevnen og forbedrer brugeroplevelsen.
Tilbyder flere grænseflader, herunder HDMI, kombineret hovedtelefon-/mikrofonstik og USB-C med strømforsyning for alsidig tilslutning.
Udstyret med HP Tamper Lock, chassisindtrængningssensor og Secured-Core PC-funktioner for at forbedre databeskyttelsen.
Det ENERGY STAR-certificerede design hjælper brugerne med at spare energi og samtidig opretholde høj ydeevne.